Z cyklu Kocham Dobre Kino Familijne - cd

Zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobre kino do wspólnego oglądania, głosowania i punktów z zachowania otrzymywania podczas wakacji na kolejny rok szkolny.

Drodzy widzowie, mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Wam po raz kolejny z rzędu dawki emocji, wrażeń i wzruszeń, a jeśli ktoś nie obejrzał jeszcze wszystkich filmów z z cyklu Kocham Dobre Kino Familijne, to zamieszczamy poniżej listę wszystkich filmów polecanych do tej pory oraz jeszcze innych, które, na wakacje.

Proponujemy kino niebanalne, najlepsze ekranizacje lektur i filmy przygodowe te mniej i bardziej znane. Filmy, które wybieramy dają do myślenia, pozostawiają pytania, zachęcają do dyskusji, pozostają z nami długo po ich obejrzeniu, czasem zmieniają spojrzenie na świat, ludzi i sprawy wokół nas. Uczą, bawią i wzruszają...

Filmy można obejrzeć je w długie letnie wieczory z rodziną. Nadal będzie można głosować, a we wrześniu ogłosimy, który film zwyciężył i zrobimy podsumowanie i wystawimy też po raz kolejny punkty za uczestnictwo w tym wydarzeniu i ciekawe komentarze.

Można oddać głos na film, który najbardziej Wam się podobał, można go ocenić, napisać krótki komentarz. (Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wykorzystania ciekawych recenzji, do podsumowania wydarzenia na koniec. ) Głos można oddać tylko raz na dany film. Nie trzeba ocenić ani obejrzeć wszystkich. Jeśli nie uda się obejrzeć wszystkich rekomendowanych filmów, wystarczy ocenić te, które podobały Wam się najbardziej. Uczniowie, którzy regularnie będą brali udział w głosowaniu i ocenianiu filmów, na koniec całego cyklu będą brali udział w losowaniu nagrody niespodzianki. Nagroda niespodzianka będzie losowana dopiero po powrocie do szkoły, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną.

UWAGI I WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Ze względu na ochronę praw autorskich nie polecamy tu platform, które udostępniają filmy, ale filmy są dostępne w internecie, można je odnaleźć bez większego problemu, na przykład wklejając tytuł i rok premiery lub je wpisując w przeglądarkę.

2. Koniecznie trzeba odszukać filmy z rodzicami, aby na przykład nie włączyć płatnej wersji, jeśli sobie tego nie życzymy, a jeśli nawet, to nie zrobić tego bez zgody rodziców.

3. Zwłaszcza klasy młodsze 1-3 prosimy o udział w tym wydarzeniu filmowym za zgodą rodziców i razem z nimi.

Proszę pamiętać o oznaczeniach:

* dla malucha (rekomendowane dla klasy 1-3)

* dla starszaka (zalecane dla klas 4 -6)

***dla młodzieży (zalecane dla klas 7 -8)

brak gwiazdek -film dla każdego, bez wskazania wieku

Filmy polecane do tej pory z cyklu Kocham Dobre Kino Familijne:

 1. Brzdąc - 1920, reżyseria: Charlie Chaplin. Kino nieme, film czarno-biały, komediodramat. Film z początków kina, chociaż bardzo stary, nadal rozśmiesza, wzrusza i zaskakuje. Opowiada o przyjaźni Trampa z pozostającym pod jego opieką sierotą.
 2. Fantastyczny Pan Lis - 2009, reż.: Wes Anderson. Farmerzy z małego miasteczka postanawiają pozbyć się wykradającego im zbiory lisa i jego rodziny. Film animowany, przygodowy. Można się pośmiać. Pan lis ma naprawdę zaskakujące pomysły.
 3. Mój Przyjaciel Hachico - 2009, reż. Lasse Hallström. To piękny film o przyjaźni psa i człowieka. Profesor Parker Wilson poszukuje domu dla bezdomnego psa. Wkrótce między nim a zwierzęciem rodzi się niezwykła więź. Jeśli kochacie zwierzęta, to na pewno pokochacie ten film. Prawdziwy wyciskacz łez.
 4. Mały Książę - 2015, reż. Mark Osborne. Film animowany, fantasy, w oparciu o lekturę szkolną, choć nie jest jej wierną ekranizacją, a jedynie luźnym nawiązaniem. Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel - Mały Książę.
 5. Sekrety Morza - 2014, reż. Tomm Moore. Sześcioletnia Sirsza udaje się ze swoim bratem w magiczną podróż, podczas której odkryje, co stało się z jej mamą i jaką wartość ma rodzina. Pouczające i baśniowe, niezwykle piękna animacja.
 6. Sekrety Księgi z Kells -2009, reż. Tomm Moore. W irlandzkim opactwie 1200 lat temu 12-letni chłopiec imieniem Brendan poznał Brata Aidana, strażnika niezwykłej, choć niedokończonej, iluminowanej księgi. Aidan powierza Brendanowi ważne zadanie - ukończyć Księgę z Kells. Misja ta będzie pełna przygód i niebezpieczeństw. Księga z Kells jest jednym z najpiękniejszych manuskryptów średniowiecznych, iluminowanych przez celtyckich mnichów. Film animowany, przepięknie zilustrowany. Niezwykła, tajemnicza i klimatyczna opowieść, film dla każdego.
 7. Legendy Sowiego Królestwa: Strażnicy GaHoole - 2010, reż. Zack Snyder. Film zabiera nas w rzeczywistość zmiksowaną z wątków rycerskiego romansu oraz ikonografii kina fantasy. Żyjące w pokoju sowy stają w obliczu nowego zagrożenia. Tajemnicza organizacja zaczyna postulować czystość rasową i werbuje w swoje szeregi młode sówki. Piękne kino z morałem, dające do myślenia. Bardzo staranna animacja 3d.
 8. ** Nazywam się Cukinia -2016, reż Claude Barras, film animowany. Choć film jest polecany dla starszaka, dzieci młodsze też zapewne z przyjemnością obejrzą ten film, ale z mamą i tatą, którzy odpowiedzą na poważne pytania, porozmawiają o pewnych trudnych tematach i wytłumaczą, bo tematyka dość trudna, dotyczy dojrzewania, samotności a duża część akcji rozgrywa się w domu dziecka, dokąd trafia Cukinia. Punktem wyjścia dla filmu jest powieść Gillesa Parisa pod tytułem To ja, Matołek. Opowiada historię 9-letniego Ikara, którego wszyscy, łącznie z nim samym, nazywają Cukinią. To kino mądre i pełne wrażliwości, polecamy dla nieco bardziej wprawnego widza.
 9. ** Cudowny chłopak - 2017, reż. Stephen Chbosky Historia chorego chłopca próbującego odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Opowiada o nietolerancji, uprzedzeniach i samotności w szkolnej dżungli, próbuje przekonać widza, że wszyscy ludzie są z natury dobrzy i że musimy nauczyć się patrzeć na innych bez uprzedzeń.
 1. **Koralina i tajemnicze drzwi - 2009, reż. Henry Selick. Od tego filmu nie daleko już do filmów Teda Burtona. Jest to film animowany, ale pokazuje świat nieco mroczny i bardzo tajemniczy, gdzie nie wiemy, co jeszcze za chwilę może się wydarzyć, dlatego nie zalecamy dla bardzo młodego widza, tu wodzę fantazji trzeba umieć nieco trzymać na wodzy. Bardzo ładna kolorystyka i ciekawa animacja. Obrazy długo pozostają w pamięci i przemawiają do wyobraźni, Tytuł zdradza część główną fabuły.
 2. ***Podaj dalej -2000, reż.Mimi Leder. Piękny i wzruszający film z morałem, o zarażaniu świata dobrem. Wspaniała gra Haleya Joel Osment. Dwunastoletni Trevor dostaje nietypowe zadanie domowe, które wymyka się spod kontroli. Polecamy dla młodzieży, kino dość poważne i o poważnych problemach nastolatka.
 3. **A.I.Sztuczna inteligencja-2000, film Stevena Spielberga. Ojcem duchowym projektu był Stanley Kubrick, film oparty o opowiadanie Supertoys Last All Summer Long. Film science Fiction. Akcja Sztucznej inteligencji rozgrywa się w przyszłości. Naturalne bogactwa naszej planety wyczerpały się, efekt cieplarniany spowodował, że pod wodą znalazły się całe metropolie w tym również Nowy Jork. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego filmu to koniecznie powinien zobaczyć. Znajdziemy tu motyw Pinokia, który chce się stać prawdziwym chłopcem. Film zrobiony z dużym rozmachem. Tu też zobaczymy bardzo zdolnego Haleya Joel Osment. Wzruszający i mądry film. 
 4. **Niania -2005, reż. Kirk Jones. Emma Thompson napisała scenariusz filmu i w nim zagrała główną rolę kobiecą. Nowa opiekunka zmienia życie samotnego ojca oraz siedmiorga jego niesfornych dzieci. Wspaniałe dekoracje i kostiumy. Połączenie wszystkich elementów sprawia, że Niania jest filmem w pełni przystosowanym dla najmłodszych widzów, a przy tym jego oglądanie daj sporo frajdy również widzom starszym. Film zabawny i pouczający.
 5. **Mustang z dzikiej doliny-2002, reż. Lorna Cook / Kelly Asbury. Fabuła filmu jest typowo bajkowa. Istnieje podział na złych i dobrych bohaterów, postacie są proste. Mimo to historia nie jest tak naiwna i uproszczona, jak w większości filmów dla najmłodszych, a Mustang nie jest typowym filmem dla dzieci, gdyż jego główny bohater - nie mówi. Znamy tylko jego myśli. Taki zabieg czyni postać Mustanga głębszą, ciekawszą. Animacja tradycyjna została ulepszona za pomocą trójwymiarowych efektów generowanych komputerowo. W pojedynczej scenie wykorzystane są dwie różne techniki. Dzięki temu obraz nabiera głębi i zachowuje klasyczny charakter.
 6. **Biały Kieł - 1991, reż. Randal Kleiser. Ekranizacja powieści Jacka Londona. Jack spotyka tam Białego Kła - psa z domieszką wilczej krwi. Zwierzę trafia w ręce okrutnego człowieka, który zmusza je do uczestnictwa w walkach psów. Jack ratuje Białego Kła i próbuje go oswoić.

 

Filmy rekomendowane na wakacje:

 16.*** W pogoni za szczęściem- reż. Gabriele Muccino,  2006.  Film oparty na faktach. Chris, samotny ojciec pozbawiony domu, stara się mimo przeciwności losu o posadę w biurze maklerskim. Ten wzruszający dramat obyczajowy mówi o sile determinacji i miłości. W rolę bohatera o niezwykłej sile charakteru, który walczy o poprawę losu swojego i syna wciela się Will Smith. Aktor za stworzoną przez siebie kreację został wyróżniony nominacjami do Oscara. Obok niego występują jego prawdziwy syn Jaden Smith.

 17.*** Co gryzie Gilberta Grapea - Tę prostą, pięknie fotografowaną przez Svena Nykvista historię można oglądać wiele razy, głównie za sprawą znakomitych kreacji aktorskich, bo w Co gryzie Gilberta Grapea zagrały gwiazdy największego formatu, które, gdy kręcono film, były dopiero na początku swojej drogi artystycznej: Juliette Lewis, Johnny Depp, Leonardo DiCaprio. Po śmierci ojca, Gilbert przejął obowiązki głowy domu. Pracuje, żeby zaopiekować się pogrążona w depresji matką, opiekuje się bratem Arniem. Kiedy w nudnym miasteczku przypadkowo zatrzymuje się piękna turystka, życie Gilberta zmienia się. To spotkanie wiele zmieni w życiu Gilberta.

18.***Tajemniczy świat Arrietty- reż. Hiromasa Yonebayashi, 2010. Film zrealizowano na podstawie powieści Mery Norton, opowiadającej historię rodziny pożyczalskich, niewielkich istot mierzących nie więcej niż 10 cm. Mieszkają oni pod podłogą jednego z domów w Japońskiej dzielnicy Tokio Koganie. Codzienny rytm życia rodziny zakłóca nagle odkrycie ich istnienia przez chłopca mieszkającego w sąsiedztwie. To historia o przyjaźni ponad podziałami rasowymi. Bardzo ciepła. Wprowadza w dobry nastrój i pozwala odpocząć  od świata pełnego pośpiechu i zgiełku, spędzić miły wieczór z rodziną. Widzimy dokładnie jak cenne są małe rzeczy, na które zwykle nie zwracamy uwagi, zmiana perspektywy jest zaskakująca.

 19.***Charlie i fabryka czekolady - reż. Tim Burton, 2005. Ubogi Charlie Bucket znajduje jeden z pięciu złotych biletów, który umożliwia mu zwiedzenie ogromnej fabryki czekolady. Porcja rozrywki dla młodszych i starszych. Wspaniałe dekoracje filmu, efekty specjalne oraz ścieżka muzyczna robią wrażenie.  Jest to ekranizacja cudownej bajki, która jest hołdem dla miłości, dobroci, wielkiej dawki fantazji. Film dla widza w każdym wieku.

 20.***Into the wild - Wszystko za życie - reż. Sean Penn, 2007. Film dla młodzieży i rodziców, o trudnym czasie dorastania i poszukiwaniu siebie samego oraz swojego miejsca w świecie. Film piękny, choć trudny. Główny bohater Chris po ukończeniu szkoły wyrusza w daleką podróż, aby odnaleźć sens życia. Jego podróż kończy się na Alasce. Chris jest postacią autentyczną, choć Penn mocno go wyidealizował. W filmie jest on chłopakiem, który widząc, co pogoń za posiadaniem uczyniła z jego rodziców, postanowił się temu przeciwstawić. Wybrał wolność, dzikość, nieokiełznaną swobodę. Odrzucił pieniądze i karierę dla wolności i życia blisko z przyrodą. Jednak przyroda okazuje się dziką. Sean Penn niezwykle plastycznie i sugestywnie oddaje cały żar tęsknoty za życiem w harmonii z naturą. Wiedza Chrisa na temat przyrody bierze się z książek. Chłopak co chwilę wpada przez swą ignorancję w kłopoty. Na każdą z lekcji pozostaje obojętny, nie chce się zatrzymać. Nikt nie może go zatrzymać, nawet ludzie, którzy go kochają, a to już brzmi jak prosta droga do katastrofy i niestety tak jest. Ci, którzy znają historię McCandlessa, wiedzą, jakie są  konsekwencje  ślepego uporu i wywarzania otwartych drzwi - inni powinni koniecznie ten film tym bardziej obejrzeć. Wspaniałe zdjęcia, gra aktorska z zaskakująco dobrym Emilem Hirschem sprawiają, że film pozostaje z nami na długo, a może nawet na zawsze, chwytając za serce i pozostawiając po sobie niezapomniane wrażenie. Niestety film nie kończy się happy endem. Jeśli, ktoś nie lubi zbyt naturalistycznych obrazów oraz dramatów, sam musi podjąć decyzję, czy chce obejrzeć ten film. My polecamy. 

21.*** Chłopiec w pasiastej piżamie - The Boy in the Striped Pyjamas- reż. Mark Herman, 2008, dramat wojenny. W tym temacie powiedziano już wiele, ale jak pokazuje ten film, jeszcze nie wszystko. Ten film zaskakuje. Pokazuje nam historię przyjaźni dwóch chłopców, po dwóch stronach drutu kolczastego i przypomina, że to dorośli stworzyli uprzedzenia rasizm i podziały w społeczeństwie. W świecie dzieci ludzie są sobie równi. Film przypomina nam, że to właśnie dzieci widzą świat takim jaki powinien być. Film jest smutną i gorzką lekcją dla dorosłego widza, temat bardzo trudny. Polecamy, ale tym razem dla raczej wprawionego widza.

22.*** Życie jest piękne - reż. Roberto Benigni, 1997, temat ten sam, obóz koncentracyjny. Pokazuje, jak przetrwać dzięki wyobraźni i poczuciu humoru nawet najtrudniejsze chwile w życiu. Głównym bohaterem jest Guido, ale w drugiej połowie filmu zobaczymy już świat oczami jego synka. Zamknięty w obozie koncentracyjnym wraz z synem, Guido próbuje przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość jest jedynie dziwną formą zabawy dla dorosłych. Film jest mieszanką komedii i dramatu, ten efekt tragikomizmu opiera się na niezwykłej kreacji Roberto Benigniego. Film dla całej rodziny, ale ze wskazaniem raczej na rodzinę starszaka.

23.***Władca Much - reż. Harry Hook, 1990 . Ekranizacja powieści Williama Goldinga. Ocalali z katastrofy lotniczej chłopcy walczą o przetrwanie na bezludnej wyspie. Grupce chłopców udaje się uratować na bezludnej wyspie. Z początku zachowują się jak cywilizowani ludzie, ale wszystko zaczyna się psuć, gdy część chłopców idzie na polowanie, w trakcie którego odzywają się w nich pierwotne instynkty. Chłopcy zaczynają się organizować w prymitywne społeczeństwo, gdzie toczy się walka o władzę. Czy wygra agresja i siła czy może spryt, inteligencja i rozsądek? Ten, kto czytał książkę, zna odpowiedź na to pytanie, wszyscy pozostali mogą dowiedzieć się tego z filmu. Może zachęci do odnalezienia odpowiedzi samemu?  Film chwilami dość drastyczny, raczej ze wskazaniem na starszego widza, zachęcamy głównie młodzież.

24.***Buntownik z wyboru - reż. Gus Van Sant, 1997. Will jest mieszkającym w ubogiej dzielnicy nastolatkiem, który nie wie, co zrobić ze swoim życiem. W dzień sprząta na uniwersytecie, wieczorami chodzi z kolegami po barach i wszczyna awantury. Pewnego dnia rozwiązuje bardzo trudne zadanie matematyczne. Profesor matematyki przez przypadek odkrywa jego talent. Postanawia zmienić jego życie i wykorzystać niesamowite umiejętności. Ale Will nie wie, czy chce tego dokonać. Rozpoczyna się jego wewnętrzna walka.

25.***Amelia - reż. Jean-Pierre Jeunet, 2001. Żyjąca sama w wielkim Paryżu Amelia postanawia, że będzie uszczęśliwiać ludzi. To wyjątkowy film, w którym widzimy świat z perspektywy małej, a potem dorosłej głównej bohaterki. Świat bajki, magii i dziecięcych marzeń przeplata się z ironią oraz groteską. Mała Amelia izolowana w domu przez nadopiekuńczych rodziców, którzy w obawie o jej zdrowie pozbawili ją zabaw z rówieśnikami oraz nauki pobieranej w szkole, pragnie jak najszybciej dorosnąć i usamodzielnić się, ale nawet kiedy osiąga pełnoletność, pozostaje w niej dziecięca ciekawość, skłonność do złośliwych żartów płatanych złym sąsiadom i marzenia. Postać Amelii łączy w sobie Czerwonego Kapturka z Alicją w Krainie Czarów. Film zachwyca mistrzowską grą Audrey Tautou (Amelia) oraz subtelnym i doskonała scenografia, a szczególnie niesamowita sceneria Paryża. Francuska stolica poprawiona przez cyfrową technologię jawi nam się niczym miasto ze snów. Fantazyjnie brukowane uliczki, śliczne kolorowe elewacje budynków, stacje metra, kawiarenki i kamieniczki cieszą oko. Dodatkowym atutem filmu jest drobiazgowa narracja wprowadzająca nas w baśniowy świat i pozwalająca skupić się na szczegółach. Pomaga połączyć wszystkie elementy wielobarwnej mozaiki tego inteligentnego pełnego humoru. A może i Wy po spotkaniu z Amelią zapragniecie zrobić coś anonimowego i wyjątkowego?

 Oddaj głos skanując kod  

 Dziękujemy kinomanom, którzy biorą udział w wydarzeniu. Pamiętajmy, że dobre kino, jak każda sztuka, uczy, bawi, wzrusza, zachwyca i zmienia nasz sposób postrzegania świata, zadaje pytania, uwrażliwia nas na świat i innych ludzi wokół nas, dlatego warto włączyć się w to wydarzenie.

 Życzymy rodzinnych, niezapomnianych, bezpiecznych wakacji.

Organizatorzy: Dorota Szczęsna, Edyta Karczemna, Monika Kaczorowska

Odsłony: 209