Uzależnienie od gier komputerowych wśród dzieci

Dzieci poświęcają grom komputerowym bardzo dużo swojego czasu, niektóre z nich potrafią grać przez kilka godzin dziennie, a nawet w nocy. Może to prowadzić do uzależnienia. Dzieci i wczesne nastolatki są szczególnie podatne na uzależnienie, ponieważ ich zdolność kontrolowania własnych zachowań jest jeszcze słaba. Negatywne następstwa nadużywania Internetu i gier komputerowych pojawiają się u nich szybciej i są bardziej destrukcyjne, bowiem organizm znajduje się w fazie intensywnego wzrostu, a osobowość nie jest jeszcze do końca ukształtowana.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać, czy ich dziecko nie przekroczyło granicy bezpiecznego korzystania z gier komputerowych, czy ma już problem z nadużywaniem komputera lub telefonu komórkowego do grania. Sygnałem, że dziecko jest zagrożone uzależnieniem, może być:

RODZICU: jeżeli niepokoi cię zachowanie twojego dziecka, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Większość odpowiedzi twierdzących powinna być sygnałem do podjęcia działań. Czy twoje dziecko...

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem?

W większości przypadków skutecznym sposobem poradzenia sobie z problemem jest wprowadzenie zasad dotyczących grania i ustalenie rozsądnego limitu czasu, który dziecko może spędzać przed komputerem. Niekiedy jednak nadużywanie gier staje się tak poważne, że rodzice muszą podjąć bardziej radykalne działania, a nawet poszukać pomocy u specjalisty.

Jak zachować bezpieczeństwo – wskazówki dla rodziców:

Jeśli twoje dziecko gra w gry internetowe:


Opracowanie: Anna Pełka - psycholog

na podstawie: Dzieci w świecie gier komputerowych - Anna Borkowska, ORE

Odsłony: 418