"Bądź kumplem - nie dokuczaj"

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem – nie dokuczaj”. Mając na uwadze negatywne konsekwencje, jakie niesie ze sobą dokuczanie i dręczenie, a także w odpowiedzi na rosnącą skalę zjawiska, jakim jest przemoc rówieśnicza, tuż przed feriami zimowymi dla wybranych klas odbyło się spotkanie o charakterze informacyjno-edukacyjnym, którego celem było:
- omówienie zjawiska agresji i przemocy rówieśniczej,
- uświadomienie jak krzywdzące jest dokuczanie i dręczenie,
- promowanie zachowań koleżeńskich opartych na szacunku i tolerancji,
- zachęcenie do reagowania na przemoc. 

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, co to jest złość, w jaki sposób można i należy ją kontrolować, czym jest dokuczanie i przemoc, jakie są rodzaje przemocy, a także jakie są jej skutki dla osób poszkodowanych, samych agresorów oraz świadków. Uczniowie zapoznali się z wynikami oraz wnioskami z przeprowadzonych przez IBE badań, dotyczących zjawiska agresji i przemocy w szkołach. 

Na zakończenie spotkania nasi podopieczni dowiedzieli się, co mogą zrobić, gdy ktoś im dokucza, jak reagować, gdy są świadkami dokuczania, oraz otrzymali deklaracje członkowskie Szkolnego Klubu „Kumpel na 6”, który został założony w ubiegłym roku szkolnym, aby promować postawy koleżeńskie. Jedynym warunkiem przystąpienia do klubu było zobowiązanie się do przestrzegania Kodeksu Kumpla i podpisanie się na klasowej deklaracji. 

Nasza szkoła otrzymała podziękowania za udział w akcji oraz certyfikat Klubu Kumpli. Spotkanie zorganizował Samorządu Uczniowski z opiekunami.

Honorowy patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, zaś partnerami akcji są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Ambasadorami akcji są znani sportowcy: piłkarze reprezentacji Polski – Jakub Błaszczykowski i Grzegorz Krychowiak oraz koszykarz NBA – Marcin Gortat.

Poniżej fotorelacja z przebiegu tegorocznej i ubiegłorocznej akcji.

Odsłony: 230