CHRISTMAS IN THE AIR/WEIHNACHTEN IN DER LUFT

Nasza szkoła dnia 06.10.2018 przystąpiła do projektu eTwinning związanego ze świętami Bożego Narodzenia. W projekcie bierze udział 27 uczniów naszej szkoły, głównie uczniowie z klas 3F (gimnazjum) i 8D (podstawowa). Jako koordynatorzy wyszukaliśmy partnerów oraz zostały ustalone cele główne i szczegółowe dla wszystkich szkół współpracujących.

W naszym projekcie niemiecko-angielskim brało udział siedem szkół z różnych krajów Europy: Turcja, Polska, Czechy, Słowacja, Grecja, Chorwacja, Albania. 

W listopadzie uczniowie przedstawiali się wymieniając się zdjęciami i mailami. Niektórzy tworzyli swoje awatary, inni samodzielnie, z pomocą nauczycieli lub w grupach, tworzyli filmy, na których przedstawiali siebie, swoje zwyczaje i upodobania. 

Zgromadziliśmy pokaźną ilość zdjęć. Uczniowie i ich opiekunowie zamieszczali zdjęcia swoich szkół i ulubionych miejsc w swoim mieście i szkole. Uczestnicy opracowali, w parach lub indywidualnie, multimedialne karty świąteczne. 

Jesteśmy zaskoczeni zaangażowaniem niektórych uczniów. Jest to dla wszystkich uczestników świetna możliwość zapoznania się z obyczajami, potrawami i tradycjami w różnych szkołach w Europie oraz udoskonalenia swoich kompetencji językowych. Dowiedzieliśmy np. o niektórych ciekawych zwyczajach świątecznych. Jedną z takich ciekawostek jest na przykład fakt, że podczas wigilii w wielu domach na Słowacji uczestnicy naznaczają sobie miodem znak krzyża na czole lub inny równie zaskakujący fakt, że ulubioną zupą wigilijną na stole jest coś, co przypomina naszą kwaśnicę lub kapuśniak. 

Nasi uczniowie zaśpiewali kolędę i złożyli życzenia wszystkim uczestnikom projektu pod naszą szkolną choinką. Dostaliśmy dużo pięknych życzeń dla szkoły. To było bardzo ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich. Mogliśmy oglądać dekoracje świąteczne, przygotowania do świąt w różnych szkołach w Europie. Widzieliśmy też krótkie filmiki z przedstawień świątecznych i kolęd śpiewanych przez dzieci w różnych krajach. Jesteśmy tak różni, ale jednak tak do siebie wszyscy podobni. Święta otwierają nasze serca, niezależnie od tego skąd pochodzimy magia świąt działa na każdego.

Odsłony: 173