Procedura kontroli frekwencji uczniów oraz spełniania obowiązku szkolnego

  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia odpowiedzialny jest za rzetelne i codzienne odnotowanie nieobecności ucznia na zajęciach w dzienniku elektronicznym. W przypadku często powtarzającej się absencji ucznia na swoim przedmiocie, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o tym fakcie wychowawcę klasy (osobiście lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego).
  2. O każdym przypadku wagarów wychowawca niezwłocznie informuje rodziców ucznia.
  3. Obowiązkiem wychowawcy jest systematyczne (raz w tygodniu) rozliczenie frekwencji swoich wychowanków.
  4. Wychowawca do 7 dnia każdego miesiąca przedstawia pedagogowi wydruk z e-dziennika dotyczący frekwencji klasy.
  5. Obowiązkiem pedagoga jest analiza miesięczna frekwencji uczniów na podstawie wydruków dostarczonych przez wychowawców przeprowadzona do 10 dnia każdego miesiąca.
  6. W przypadku dłuższych nieobecności, zwłaszcza nieusprawiedliwionych, w okresie jednego miesiąca, a także w przypadku ewidentnych wagarów wychowawca:

 1) przekazuje dyrektorowi szkoły, pedagogowi szkolnemu informację o takim uczniu,

 2) powiadamia telefonicznie rodziców ucznia, a jeśli zajdzie taka potrzeba do rodziców ucznia zostaje wysłany list polecony informujący o absencji ucznia,

 3) wzywa rodziców do szkoły celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji,

 4) wspólnie z pedagogiem szkolnym przeprowadza rozmowę z uczniem,

 5) w  obecności   dyrektora,   lub   pedagoga   szkolnego,   przeprowadza   rozmowę      
z rodzicami i uczniem, w której informuje ich o ewentualnych konsekwencjach nieobecności dziecka, a także zobowiązuje ich do spowodowania systematycznego uczęszczania dziecka do szkoły.

  1. Każde działanie podejmowane przez wychowawcę lub pedagoga szkolnego związane z egzekwowaniem obowiązku szkolnego, łącznie z nieudanymi próbami nawiązania kontaktu z rodzicami ucznia (np. telefony do rodziców, wysyłanie wiadomości przez dziennik elektroniczny) wychowawca klasy odnotowuje w dzienniku elektronicznym
    w opcji dziennik widok dziennika-kontakty z rodzicami (musi to być krótka i bardzo ogólna informacja).
  2. W przypadku braku współpracy rodzica /prawnego opiekuna z wychowawcą (np. rodzic nie uczestniczy w zebraniach i konsultacjach, nie wyraża chęci na spotkania indywidualne itp.) lub współpracy, która nie daje oczekiwanych rezultatów, a uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego, Dyrektor szkoły wysyła do rodziców/prawnych opiekunów listem poleconym upomnienie zawierające stwierdzenie, że dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły z wyznaczeniem terminu oraz informację, że niespełnienie tego obowiązku jest zagrożone postępowaniem egzekucyjnym. Dyrektor zamieszcza również informację, że nie spełnianie obowiązku jest zagrożone skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Pismo takie dyrektor jest zobowiązany wysłać do rodziców dwukrotnie. Jeżeli powyższe działania nie przyniosły oczekiwanego skutku dyrektor szkoły kieruje sprawę na drogę egzekucji administracyjnej poprzez skierowanie wniosku w w/w sprawie do gminy, która to zgodnie z ustawą jest organem egzekucyjnym (do wniosku dołącza się dowód doręczenia rodzicom upomnienia).
  3. Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna, która może być nakładana na rodziców/prawnych opiekunów kilkakrotnie.
  4. W przypadku, gdy szkoła wyczerpała wszelkie możliwe środki oddziaływań wychowawczych (rozmowy z uczniem, ostrzeżenia ucznia, spotkania z pedagogiem itp.),a uczeń nadal nie realizuje obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą i pedagogiem szkolnym może pisemnie powiadomić o zaistniałej  sytuacji Sąd Rodzinny.
  5. Szkoła prowadzi księgę ewidencji dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szkolnemu, zamieszkałych w obwodzie szkoły.
  6. W księdze ewidencji odnotowuje się corocznie informacje o spełnianiu przez dziecko obowiązku szkolnego w tej albo innej szkole, informacje o spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą na podstawie zezwolenia wydanego przez dyrektora szkoły oraz o odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego ze wskazaniem decyzji, na podstawie której nastąpiło odroczenie.
Odsłony: 301