Uzależnienie od gier komputerowych wśród dzieci

Dzieci poświęcają grom komputerowym bardzo dużo swojego czasu, niektóre z nich potrafią grać przez kilka godzin dziennie, a nawet w nocy. Może to prowadzić do uzależnienia. Dzieci i wczesne nastolatki są szczególnie podatne na uzależnienie, ponieważ ich zdolność kontrolowania własnych zachowań jest jeszcze słaba. Negatywne następstwa nadużywania Internetu i gier komputerowych pojawiają się u nich szybciej i są bardziej destrukcyjne, bowiem organizm znajduje się w fazie intensywnego wzrostu, a osobowość nie jest jeszcze do końca ukształtowana.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać, czy ich dziecko nie przekroczyło granicy bezpiecznego korzystania z gier komputerowych, czy ma już problem z nadużywaniem komputera lub telefonu komórkowego do grania. Sygnałem, że dziecko jest zagrożone uzależnieniem, może być:

• wycofywanie się z kontaktów społecznych – dziecko spędza dużo czasu, grając w gry na komputerze lub w sieci, unika znajomych i traci dotychczasowych przyjaciół, nikt go nie odwiedza, samo nie chce do nikogo pójść;
  • brak innej aktywności poza graniem – dziecko spędza na graniu kilka godzin dziennie, porzuca dotychczasowe zainteresowania;
  • spadek zainteresowania nauką szkolną, zaniedbywanie obowiązków, wagary;
  • zaniedbywanie takich czynności jak spanie czy jedzenie;
  • granie w nocy, spanie w ciągu dnia;
  • zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci;
  • częste zmiany nastroju;
  • konflikty z rodzicami, opiekunami z powodu ograniczania dostępu do komputera;
  • pojawienie się objawów abstynencyjnych po zaprzestaniu grania – nieprzyjemnego samopoczucia, rozdrażnienia, a nawet niekontrolowanej agresji.

RODZICU: jeżeli niepokoi cię zachowanie twojego dziecka, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Większość odpowiedzi twierdzących powinna być sygnałem do podjęcia działań. Czy twoje dziecko...

• gra w gry prawie każdego dnia?
  • poświęca na granie dużo czasu (ponad 3–4 godziny)?
  • staje się rozdrażnione lub agresywne, gdy nie może grać?
  • rezygnuje z kontaktów z kolegami, ze sportu, aby móc grać?
  • gra zamiast odrabiać lekcje?
  • podejmuje nieudane próby ograniczania czasu gry?
  • zaczyna tracić zainteresowanie codziennymi sprawami?

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem?

W większości przypadków skutecznym sposobem poradzenia sobie z problemem jest wprowadzenie zasad dotyczących grania i ustalenie rozsądnego limitu czasu, który dziecko może spędzać przed komputerem. Niekiedy jednak nadużywanie gier staje się tak poważne, że rodzice muszą podjąć bardziej radykalne działania, a nawet poszukać pomocy u specjalisty.

Jak zachować bezpieczeństwo – wskazówki dla rodziców:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki dzieci mogą przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj, aby dziecko nie grało codziennie, zapewnij inną formę rozrywki dla dziecka.
  • Ustaw komputer we wspólnym pokoju, aby mieć kontrolę nad tym, ile czasu dziecko poświęca na granie.
  • Zainteresuj się, w co gra dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

Jeśli twoje dziecko gra w gry internetowe:

• Kontroluj, jakie witryny odwiedza i co tam robi.
  • Powiedz dziecku, aby nie podawało swoich danych osobowych innym graczom.
  • Ostrzeż dziecko przed spotkaniami z innymi graczami w realnym świecie.
  • Umów się z dzieckiem, że będzie ci zgłaszało przypadki agresywnego zachowania
    w sieci, groźby, wulgarny język czy nieodpowiednie treści.
  • Ustal z dzieckiem, że będzie cię zawsze informowało o zaproszeniach na spotkania poza grą.
  • Interweniuj, jeśli uznasz, że gra zaczyna być niebezpieczna lub nieodpowiednia dla twojego dziecka. Przerwij kontakt z innymi graczami i zablokuj grę,jeśli jakikolwiek jej element budzi twój niepokój.

Opracowanie: Anna Pełka - psycholog

na podstawie: Dzieci w świecie gier komputerowych - Anna Borkowska, ORE